Oświetlenie tak dużych przestrzeni jak loft czy mieszkania typu studio wymaga nie lada kreatywności, zwłaszcza na etapie planowania zagospodarowania przestrzeni takiego miejsca. Najczęściej nie jest to do końca pewne, ze w tym jednym jedynym miejscu do końca naszego życia będzie stał jadalniany stół, a w przeciwległym kącie skórzany fotel, przykryty pachworkową narzutą- idealnie miejsce na wieczorną lekturę, odpoczynek, głaskanie psa czy kota.
Wybór więc pozostawia nam poniekąd wiele możliwości aranżacyjnych, ale tak na prawdę, jak często zdarza się, że to właśnie ten ogrom możliwości i wolna ręka najbardziej nam ciąży?
Wybór odpowiedniego oświetlenia czy to do salonu, sypialni czy kuchni zależy od nas- od tego czego oczekujemy od lampy, na ile źródeł możemy sobie pozwolić, czy w ogóle lampy lubimy, bo są i tacy, którzy działy oświetleniowe unikają jak ognia, a wybór odpowiedniego zwisu występuje na ostatniej pozycji priorytetów podczas aranżacji.
Idealnym rozwiązaniem, są rozwiązania proste i wieloformatowe. Tzn. w przypadku projektowania oświetlenia- im więcej źródeł światła tym lepiej, choć uwaga! Najlepiej jeśli zostaną one sprzęgnięte w systemie inteligentnego zarządzania domem, co aktualnie nie jest ani takie drogie, ani takie na wyrost nowoczesne. Dużo punktów oświetleniowych przy wykorzystaniu systemu nawet ściemniającego pozwala na dowolną manipulacje natężeniem światła, co pozwala na dowolne jego dopasowanie do bieżących czynności. Przy dodatkowym modulatorze RGB (zwłaszcza, jeśli należymy do tych osób, które kolorowe światła lubią lub nasi znajomi, którzy regularnie nas odwiedzają podczas wieczornych spędów uwielbiają takie zabawy), możemy dowolnie planować barwę emitowanego strumienia.
Pomimo rozdźwięku pomiędzy tym co potrzebne, tym co jest, a tym jak w przyszłości planować będziemy oświetlenie, istnieje kilka modeli opraw oświetleniowych o charakterze mocno uniwersalnym, które pozwolą na zaspokojenie przynajmniej tych potrzeb podstawowych.
Doskonałym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni mieszkania, zwłaszcza wysokiego jest wykorzystanie systemów linkowych, które zawieszamy dowolnie w przestrzeni pomiędzy podłogą a sufitem. Pamiętać należy wyłącznie o tym, że puszka transformatora musi zostać umieszczona tak jak klasyczne przyłącze lampy. Dzięki stalowym szynom nie tylko możemy dowolnie kierować kątem padania światła z głowicy reflektora, co również dopasowywać ich liczbę do naszych potrzeb.
Wykorzystanie oświetlenia linkowego to jedno z najczęściej wykorzystywanych modeli oświetlenia zwłaszcza jeśli konieczne jest wprowadzenie segmentacji przestrzeni.
Alternatywą dla takiego systemu są zawsze klasyczne lampy wiszące. LED gwarantuje możliwość atrakcyjnej manipulacji światłem przy zachowaniu niskiego poboru. Źródło światła w tym wypadku to kwestia marginalna, choć dla wielu bardzo istotna. Dla nas liczy się efekt, a co za tym idzie oprawa.
Oświetlenie szynowe nie jest aż tak atrakcyjnie urozmaicone na rynku oświetleniowym jak klasyczne oprawy karniszy, które właśnie dopełniają rzutują, często przeczą wystrojowi aranżowanego pomieszczenia.
Poniżej prezentujemy przykładowe możliwości doboru lamp wiszących do przestrzeni loftowej.
Nie zapominać należy od tendencji aranżowania mieszkań. Loft pozwala na dowolna manipulację aranżacyjną, choć najczęściej w tym przypadku stawia się na stylistykę postindustrialną.